Göz Sulanması Nedir?

Gözyaşının normal üretilmesi ve göz yüzeyinden normal şekilde atılması net görme açısından oldukça önemlidir. Gözyaşının drenajındaki anormallikler kişinin görmesini ve günlük sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Gözyaşının aşırı üretimi veya gözyaşının göz yüzeyinden uzaklaştırılamaması göz sulanmasına sebebiyet verir. Gözyaşının aşırı üretilmesi sıklıkla göz ve kapak enfeksiyonları sonucu olurken, daha az sıklıkla kapak şekil bozuklukları ve kornea hastalıkları ile ilişkilidir. Bunun yanında normal miktarda üretilen gözyaşının drenaj yollarından atılamaması doğumsal veya daha sonradan oluşan gözyaşı kanal tıkanıklıkları sonucu izlenir. Göz yaşarması ile başvuran hastalarda hastanın yaşı, şikayetleri, bulguların başlangıç tarihi, ek sistemik hastalık mevcudiyeti doğrultusunda tam bir göz muayenesi yanında, gözyaşı yolları ve burun içi değerlendirmesi gereklidir.

Dr. Onur Konuk’a göz yaşarması ve tedavisi ile ilgili en sık sorulan 3 soru:

1. Göz sulanması görmemi olumsuz etkiler mi?

Görme hissi ışık uyaranların retina tarafından algılanması ile başlar. Bunun için sağlıklı görsel uyarının retinaya kadar göz içi yapılardan retina tabakasına sağlıklı bir şekilde ulaşması gereklidir. Göze gelen ışık huzmesi ise gözde ilk önce gözyaşı tabakasına düşer. Bundan dolayı göz yüzeyinde gözyaşının az veya çok olması ışığın uygun bir şekilde kırılmasını engelleyerek görme kaybına sebebiyet verir.

2. Zaman zaman gözlerimde aşırı sulanma oluyor ancak bu devamlı görülmüyor. Bunun sebebi enfeksiyon veya gözyaşı kanal tıkanıklığı mıdır?

Kişilerin göz yüzeyi çevresel etkenlere uyum gösterecek şekilde ortam nem veya kuruluğu doğrultusunda gözyaşı üretimini ayarlamaktadır. Göz yüzeyinde oluşan ani kuruluklar refleks olarak ani göz yaşarmasına sebebiyet verir. Örneğin aşırı soğuk veya rüzgarlı havalarda kişilerin gözü, gözyaşının refleks salgısının artmasından dolayı sulanır. Bunu yanı sıra göze gelen yabancı cisimler, örneğin tozlu havalarda yine gözyaşı artarak göz yüzeyini temizlemeye çalışır. Bu tabloların geçici olması en önemli özelliğidir. Devamlılık arz eden tablolar dışında önemli değildir.

3. Göz sulanmasının tedavisi nasıldır?

Göz sulanmasının çeşitli sebepleri vardır. Yapılan muayene ile sulanmasın gözyaşı üretim fazlalığından mı yoksa normal üretilen gözyaşının atılım bozukluğundan mı kaynaklandığı ortaya çıkartılır. Bundan sonra ilaç veya cerrahi olarak tedavi şeması izlenir. Göz sulanması sebepleri için diğer alt başlıklara bakabilirsiniz.