Gözyaşı Kesesi İltihapları

Gözyaşı kesesi burun kökü ile gözün iç kenarının birleştiği yerde bulunur. Normal koşullarda gözyaşı kesesi bir su pompası gibi davranıp gözyaşını buruna doğru aktarır. Bundan dolayı ağladığımız zaman burnumuz akar. Gözyaşı kesesinin burunaaçılan kanalı tıkandığı zaman gözyaşı yolları tıkanıklığına bağlı gözyaşı buruna açılamaz ve göz sulanması izlenir.

Ancak bu tablo göz sulanması dışında daha ciddi bir tabloya da yol açabilir. Gözyaşı kesesi içindeki sıvı boşalmadıkça enfeksiyona sebep olur. Bu süreçte kese şişer ve burun kökünde kızarıklık ve şişlik oluşur. Gözyaşı kesesi iltihabı ameliyatın başarısını, görsel fonksiyonları olumsuz etkiler ve mutlak düzeltilmesi gereklidir. Bu aşamada ağızdan veya damardan antibiyotik verilerek enfeksiyonla mücadele edilir. Akut dönem geriledikten sonra gözyaşı kesesi tıkanıklığına bağlı ameliyat yapılır.

Dr. Onur Konuk’a Gözyaşı kesesi iltihapları ile ilgili en sık sorulan 3 soru.

1. Gözyaşı kanal tıkanıklığında her zaman gözyaşı kesesi iltihabı olur mu?

Hayır. Ancak bur risk her zaman vardır ama zamanı ve şekli öngörülememektedir. Gözyaşı kesesi ameliyatının başarısını kesede gelişen iltihap atakları olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hiç iltihaplanma olmadan bu ameliyatı uygulamak daha iyi cerrahi sonuçlar için gereklidir. Göze uygulanan damla tedavileri ile gözyaşı kanal tıkanıklığı düzelmez, bu tedavi sürecini gereksiz uzatır ve tedavi koşullarını olumsuz etkiler.

2. Gözyaşı kesesi iltihabı kanal ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?

Gözyaşı kanal tıkanıklığına bağlı cerrahi düzgün yapılmış ve cerrahisi başarılı ise tekrarlamaz. Ancak başarısız kanal cerrahileri sonucu tekrarlama sıklıkla görülür.

3. Gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı kese iltihabı varsa ne zaman yapılır?

İdeal şartlarda kese iltihabı geçtikten sonra bu ameliyatın yapılması uygundur. Ancak bazı koşullarda bu iltihabi tablo gerilemez ve bu şartlarda ameliyata girmek gerekebilir. Bu ameliyat için endoskopik girişimin tercih edilmesi avantajlı olmaktadır.