Yüz Felcinde Kapak Şekil Bozuklukları ve Tedavisi

Yüz felci olguları oküloplastik kliniğine kapak şekil bozukluğu, göz kapağını kapatamama ve özellikle de gözün açık kalmasına bağlı kornea hasarı ve görme kaybı şikayeti ile başvurmaktadır. Yüz felci göz kaslarını hareket ettiren sinirin kendiliğinden veya travma, enfeksiyon, damar hastalıkları ve tümörler nedeniyle fonksiyon kaybına uğraması sonucu kaşta düşme, üst göz kapağında açık kalma, alt göz kapağında aşağı sarkma ve dudak kenarında çarpıklık oluşur. Bu gibi durumlarda erken dönemde sebebe yönelik araştırmaların yapılması önemlidir. Takiben yüksek doz ilaç tedavileri ile çözüm arayışına gidilir. Buna ek olarak göz yüzeyi ve kornea hasarını gidermek ve görme kaybını önlemek için cerrahi tedavi gerekebilir. Kapaklara altın ağırlık yerleştirilmesi, alt göz kapağını kaldırma, yüz germe (face lift), kaş kaldırma cerrahileri olguların klinik bulgularına göre tercih edilen yöntemlerdir.

Dr. Onur Konuk’a yüz felcinde kapak şekil bozuklukları ve tedavisi ile ilgili en sık sorulan 3 soru:

1. Yüz felci geçici midir?

Yüz felci yapan sebep bu tablonun sürecini belirler. Tedavi edilebilen bir sebebe bağlı oluşan yüz felci geçici olabilir. Şeker hastalığı, aşılama, sarkoidoz, üst solunum yolu enfeksiyonları, Uçuk virüsü, orta kulak iltihabı, kanserler, travma, damar anomalileri yüz felci sebepleri arasındadır. Bu tablolar ile uygulanan tedavi protokolleri yüz felcinde düzelme sağlayabilir.

2. Yüz felcinde altın ağırlık nasıl işe yarıyor, gözüme zararı olur mu, alternatif bir cerrahi var mı?

Yüz felcinde üst göz kapağı kapanamadığı için altın ağırlık ile yer çekimi etkisi ile kapağın kapanması sağlanır Bu implant kapak kıvrımından yapılan bir ameliyat ile üst göz kapağına yerleştirileceği için ek iz oluşturulmaz, ancak implantın ağırlığı ve büyüklüğüne göre kapak kenarında cilt altında implant belirgin görülebilir. Bu nedenle kozmetik sorunlar oluşabilir. Altın implantın alternatifi titanyum implantlardır. Bun madde daha ağır bir metal olduğu için daha ince bir materyal ile daha etkin bir kapak düzeltmesi sağlar, ancak daha pahalıdır. İmplantların göze düzgün uygulandıkları ve saf maden olarak kullanıldıkları koşullarda bir zararı yoktur. İmplant kullanılmaksızın kapak fonksiyonlarını düzeltecek alternatif cerrahi kapağı kaldıran kaslara yönelik uygulanan cerrahiler ve BOTOX uygulamalarıdır. Bu yöntemler kişinin klinik bulguları doğrultusunda oküloplastik cerrah tarafından seçilir.

3. Yüz felcinde kaş düşmesi, yüz sarkması oldu, tedavisi var mı?

Yüz felcinin klasik bulguları arasında kaş düşmesi ve alt göz kapağı ile birlikte yüzün dudaklara kadar sarkması tipiktir. Bu bulgulara yönelik ilaçla tedavi yoktur. Kaşın düşmesi yüz sarkması ciddi kozmetik ve görsel problemlere yol açabilir. Buna yönelik çeşitli cerrahi tedaviler uygulanır. Kaş kaldırma ve yüz kaldırma (face lift) cerrahileri ile birlikte kapak germe ameliyatları ile dramatik yüz güldürücü sonuçlar alınır. Burada yer çekiminin aksi yönünde bir cerrahi işlem uygulandığı için oküloplastik cerrahide ileri teknikler gerektiren yöntemlerdir.