Lazerle Gözyaşı Kanalı Cerrahisi

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisinde son yıllarda popülerize olan diğer bir yöntem de diodlazer enerjisi kullanılarak kanal tıkanıklığının açılmasıdır. Bu teknikle de cilde herhangi bir kesi yapılmadan iz kalmadan dikişsiz tedavi şansı mevcuttur. Bu teknikle de %80 civarında başarı elde edilmektedir. Bu cerrahinin başarısını etkileyen faktörlerin iyi değerlendirilerek uygulanması başarıyı arttırmaktadır. Öncelikle oküloplastik cerrahi doktoru tarafından detaylı göz, gözyaşı yolları ve burun muayenesi gereklidir. Uygun hasta seçimi ve uygun cerrahi teknik ameliyat sonucunu olumlu etkilemektedir.

Dr. Onur Konuk’a Lazerle gözyaşı kanalı cerrahisi ile ilgili en sık sorulan 3 soru:

1. Lazerle gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi başarısını neler etkiler, her gözyaşı kanal tıkanıklığı olan hasta bu ameliyatı olabilir mi?

Lazerle gözyaşı kanal tıkanıklığı cerrahisinde başarı öncelikle detaylı gözyaşı yolları ve burun muayenesisonucu irdelenmelidir. Her hasta lazerle gözyaşı kanal ameliyatı olacak diye bir kural yoktur. Hatta uygun olmayan gözlerde yapılan yanlış ameliyatlar görme kaybına kadar giden ciddi göz problemlerine yol açabilmektedir. Bunun için bu konuda deneyimli oküloplastik cerrahi uzmanının değerlendirmesi önemlidir.

2. Lazerle gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır, iz bırakır mı?

Bu cerrahi bir milimetrenin yaklaşık yarısı kalınlığındaki uçlar aracılığı ile diod lazer enerjisi kullanılarak uygulanır. Burada gözyaşı kanallarından girilerek tıkalı alana lazer uygulanır. Ciltte herhangi bir kesi ve dikiş kullanılmadığı için iz kalmaz.

3. Daha önce lazerle gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı oldum. Gözümde sulanma devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Ameliyat sonrası sulanma erken evrede olabilir. Bu dönemde doktorunuzun size önerdiği ilaçları kullanınız. Eğer sulanma geç dönemde devam ediyor ise gözyaşı yollarına yönelik detaylı inceleme gereklidir.