Göz Kapağı Şekil Bozuklukları, Kapak ve Kirpiklerde Dışa veya İçe Dönme (Ektropiyon – Entropiyon)

Ektropiyon (Göz kapak kenarının ve kirpiklerin dışarı dönmesi) ve entropiyon (göz kapak kenarının ve kirpiklerin içeri göze doğru dönmesi) oküloplastik cerrahide en sık gördüğüm kapak şekil bozukluklarıdır. Bu tablolar genellikle ileri yaşlarya kendiliğinden oluşur. Ancak daha genç yaşlarda doğumsal, trafik kazası, yaralanma, geçirilmiş yüz cerrahileri ve, ışın tedavileri sonrası, veya cilt hastalıklarına ikincil olarak da izlenebilir. Göz yüzeyinin ve gözün fonksiyonlarını normal sürdürebilmesi için önünde bulunan hem alt hem de üst göz kapaklarının düzgün çalışarak uygun şekilde gözü örtmeleri ve bu şekilde göz yüzeyini ve göz yaşı fonksiyonlarını koruması gereklidir. Kapakların içe doğru dönmesi kirpikli kapak kenarının göz yüzeyini devamlı tahriş etmesi sonucu göz enfeksiyonları ve göz kaybına kadar gidebilecek komplikasyonlar izlenebilir. Göz kapaklarının dışarı doğru dönmesi ise özellikle uyurken daha belirgin olmak üzere gözün açık kalmasına ve yine göz enfeksiyonları ve göz kaybına sebep olabilir. Bu tabloların tedavisinde göz yüzeyinin damlalar ile ıslatılması gibi geçici çözümler dışında sıklıkla cerrahi olarak kapak şekil bozukluğunu giderilmesini hedeflenir.

Dr. Onur Konuk’a kapak şekil bozukluğu ile ilgili en sık sorulan 3 soru:

1. Kapakta içeri veya dışarı dönme ameliyatı nasıl uygulanır?

Kapak ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır. Doğumsal kapak şekil bozuklukları çocuklarda genel anestezi gerektirir. Sıklıkla kapak anatomisini düzelten işlemler uygulanır. Doku eksikliklerine bağlı tablolarda kulak arkası veya kol gibi kapak cildinitaklit eden yerlerden, veya ağız mukozası , amniyon zarı gibi göz zarlarını taklit eden dokulardan alınan örnekler cerrahide kullanılabilir.

2. Cerrahi işlen ne kadar sürer ve işime ne zaman dönbilirim?

İşlem tablonun ciddiyetine göre 1-3 saat sürer. Olgular genellikle 15 gün içinde işine başlayabilir.

3. Bu ameliyattan sonra tablonun tekrarlaması görülebilir mi?

Tablonun düzeltilmesi çeşitli basamakları düzeltmeye yönelik karışık cerrahi işlem gerektirir. Bu basamaklar uygun cerrahi ile yapılmaz ise tablo tekrarlayabilir. Bu nedenle bu konu ile ilgili çalışan deneyimli oküloplastik cerrahların uygulaması gereken bir işlemdir.