Gözyaşı Kanalı Ve Travmatik Kanalikül Kesisi Cerrahisi

Gözyaşı yolları kanal tıkanıklığı bulunan çocuk ve erişkinlerde göz hekimleri tarafından sıklıkla burun kökünde cilt kesilerek ile yapılmakta ve bu kesi dikilmektedir. Bu tekniğin başarılı sonuçlarına rağmen yüzde kalan iz çoğu hastada sosyal hayatı, iş hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle özellikle sosyokültürel seviyesi yüksek hastalar yüzünde iz bırakmayan bir gözyaşı kanal cerrahisini araştırmaktadır. Bu istemi günümüzde yüksek başarı oranıyla karşılayan yöntem endoskopik burundan yapılan gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatıdır. Bu teknikle ciltte kesi yapılmaz ve dikiş kullanılmaz. Bu nedenle yüzünüzde ameliyata bağlı bir iz oluşmaz. Bu teknik için bu ameliyatın eğitimini almış oküloplastik cerrahi uzmanı gözyaşı yollarınızı ve burun içini detaylı muayene etmeli ve bu tekniğe uygun olup olmadığınızı değerlendirmelidir.

Dr. Onur Konuk’a Endoskopik gözyaşı kanalı cerrahisi ile ilgili en sık sorulan 3 soru:

1. Burun içinden yapılan ameliyatın başarısı nasıldır?

Bu cerrahi tekniğin başarısı %95’in üzerindedir. Ancak bu cerrahinin yükse başarısının temelinde iyi bir göz, gözyaşı yolları ve burun muayenesinin olduğu unutulmamalıdır. Öncelikle bu ameliyat için göz doktoru tarafından uygun anatomik ve patolojik bulgular irdelenmeli ve tekniğin başarısı değerlendirilmelidir.

2. Endoskopik gözyaşı kanal tıkanıklığı yüzde herhangi bir iz bırakır mı?

Hayır. Bu teknikte cilt kesisi yapılmadığından olayı dikiş de kullanılmaz. Bu nedenle yüzünüzde bir iz kalmaz. Bu nedenle bayan hastalar, işi nedeniyle çehrelerinde kalıcı iz kalmaması gereken kişiler (örn. Polisler, sanatçılar vs.) bu tekniği tercih etmektedir.

3. Endoskopik gözyaşı kanal tedavisi nedeniyle kaç gün iş ve gücümden uzak kalırım?

Genellikle 5 gün sonra hasta işine başlamaktadır. Ancak ameliyattan ertesi gün zorunlu olduğu için işe başlayan hastalar da olmaktadır. Ancak bu ameliyattan sonra ortalama 5-7 gün istirahat önerilmektedir.